Amit a spenótról tudni érdemes

spenót1

Összességében kimondható, hogy a spenót egy egészséges zöldség. Igaz a sok jó tulajdonság mellett azért akadnak nem túl hasznos dolgok is a spenótban, de arányaiban véve azok elenyészőknek mondhatóak.  Mint minden élelmiszerrel kapcsolatban, a spenótról is elmondható, hogy mértékkel való fogyasztása nem okoz egészségügyi problémákat.

A spenót beszerzése nem okoz gondot, akár egész évben is könnyedén hozzájuthatunk, de valójában márciustól áprilisig van szezonja. A legjobb, ha friss állapotban tudunk hozzájutni, de fagyasztott változatában is közel hasonló jótékony hatással bír.

Nagyon gazdag béta-karotinban, fitotápanyagokban, vitamin- és ásványianyagokban, viszont nagyon kevés zsír, koleszterin és szénhidrátot tartalmaz. Magas rost tartalommal rendelkezik, amit leginkább a szár része tesz ki. A spenótfélék ásványianyagtartalma a termőföld minőségétöl függően nagyban változhat.

Milyen gyakran ajánlott spenótot fogyasztani?

Nincs azzal gond, ha az ember mindennap eszik spenótot, egy normál adag nem okoz problémákat, DE mindig törekedjünk a kiegyensúlyozott étrendre. Legyen mellette egyéb egészséges étel is. A spenótot számtalan formában lehet fogyasztani. Akár frissen salátákba, turmixolva zöldségekkel, gyümölcsökkel, vagy akár főzött formában is. Ha frissen, salátákba szeretnénk felhasználni a spenótot, akkor próbáljunk meg bébi spenótot beszerezni, mert annak sokkal zsengébb az állaga és lágyabb az íze.

Pár ötlet a spenótos receptekre:

Ananászos csirkés spenótsaláta

Spenótos csicseriborsó kolbásszal

Spenót turmix ananásszal és kivivel

Spenot turmix

 

A spenót előnyei és jótékony hatásai a szervezetre

  1. A spenótnak magas rost és tápanyagtartalma van. Fehérjét, sok vitamint és ásványianyagot tartalmaz, főként kálcium, magnézium, foszfor és káliumot.

  2. Gazdag vas, folsav B9 vitaminban, ami terhes nők számára nagy előnyt jelent, vagy akár vérszegénység, fáradékonyság esetén is.

  3. Támogatja az immunrendszert

  4. Természetes vizelethajtó, de ehhez ajánlott nyersen, akár salátákba keverve fogyasztani

  5. Jótékony hatása van a hasnyálmirigy működésére

  6. Enyhítő hatással van gyomorégésre és segítséget nyújthat gyomorhurut esetén. Naponta egy kis adag spenótlé, 300ml sárgarépalével keverve hatékony segítség lehet.

  7. Rendelkezik rákellenes tulajdonságokkal, a levelek antioxidáns tulajdonságának köszönhetően

  8. Segíhet a szembetegségek megelőzésében

  9. Segít megelőzni a különböző szív- és érrendszeri betegségeket

  10. Svéd tanulmány szerint a rendszeres spenót fogyasztása segít megőrizni az optimális vérnyomást, a szerves nitrátok tartalmának köszönhetően.

  11. Segíthet megőrizni a normális vérnyomást.

 

Túlzott spenótfogyasztás esetleges rossz mellékhatásai

  1. Haspuffadást, gázosodást, székrekedést és hasmenést is okozhat a magas vas és rosttartalma miatt. Ilyenkor érdemes kicsit leállni a spenótfogyasztással.

  2. Gátolhatja az ásványianyagok felszívódását. A spenót oxálsavat tartalmaz, amely egy olyan vegyület, ami kötődik olyan ásványi anyagokhoz, mint a magnézium, cink, kálcium.

  3. Az is igaz, hogy a spenótnak magas a vastartalma, de sajnos nehezen felszívó formában van jelen. Ezért spenót fogyasztásakor érdemes magas C-vitamin tartalmú citrusféléket fogyasztani.

  4. Vesekövet okozhat. A spenót purinokat tartalmaz, amely megnövelheti a kalcium felhalmozódását a vesében, amely vesekő kialakulásához vezethet.

 

A cikkben leírt információk egyike sem irányul betegségek diagnosztizálására. Ha a fent említett bármely betegségben szenvedsz, kérjük konzultálj megfelelő szakemberrel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük