Quinoa jótékony hatásai

Quinoa

A quinoa, (ejtsd: kinoa) egy álgabona, amely az árpához és a chia maghoz hasonlóan, köszönhetően a számtalan jótékony hatásának, újra divatossá vált. Magas tápértéke miatt az inkák aranyának is nevezték.

Mindamellett, hogy sokrétűen felhasználható, sokféleképpen kombinálható, hidegen és melegen egyaránt fogyasztható, nem elhanyagolható, hogy nem egy gabonáról beszélünk. Ami azért fontos, mert sajnos manapság sokan szenvednek valamilyen étel-intoleranciában, köztük glutén-érzékenységben, és számukra kihívás a változatos étrend összeállítása. Mivel a quinoa egy álgabona, vagyis rendszertanilag nem a gabonafélékhez, hanem a disznóparajfélék családjába tartozik, így nem tartalmaz glutént. Szóval nagyon jól illeszkedik egy gluténmentes étrendbe vagy diétába.

Quinoa álgabona

Egyike azon kevés növényi alapú élelmiszereknek, amelyek teljes értékű fehérjének számítanak. A quinoa, más néven rizsparéj, a legtöbb teljes kiőrlésű gabonákhoz hasonlóan, ásványi anyagokat, vitaminokat és rostokat tartalmaz, amely segít szabályozni az emésztő rendszert és hosszabb ideig jóllakottságot biztosít. A quinoa „szuperélelmiszer” hírnévre akkor tett szert, amikor a NASA javasolta, mint ideális táplálékot és az űrhajósainak alapélelmiszere lett.

A varázslatos quinoa előnyei

Nem véletlen, hogy már 5000 évvel ezelőtt is alapvető élelmiszer volt az andoki népeknél. A quinoa rendszeres fogyasztása (48g/naponta) csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, vagtagbélrák, mellrák és elhízás kialakulását. Mindemellett tucatnyi előnye van, amelyek közül most néhányat emelünk ki.

quinoa saláta

Quinoa az egészségre gyakorolt jótékony hatása

  1. Magas fehérjetartalom

  2. Vegánok, gluténérzékenyek, cukorbetegek is fogyaszthatják

  3. Quinoa és az omega zsírsavak

  4. Magas vitamin és ásványianyag tartalom

  5. Magas rosttartalom

  6. Magas antioxidáns tartalom

Magas fehérjetartalom: A quinoa és a chia mag sok mindenben vetekszik egymással, beleértve a magas fehérjetartalmukat is. Mindkettő 12-16g/100g fehérjét tartalmaz, ami fajtától függően eltérhet. A quinoa 9 esszenciális aminosavat tartalmaz, így mondhatjuk, hogy egy teljes értékű fehérjeforrás. Ebben az egészséges pszeudo-gabonafélében több és jobb fehérjeforrás van, mint a többi hasonló gabonafélében.

Vegánok, gluténérzékenyek, cukorbetegek is fogyaszthatják: Az előzőekben felsorolt előnye miatt, azaz a quinoa magas fehérjetartalma miatt nagy népszerűségnek örvend a vegánok, vegetáriánusok körében. Nagyon alacsony glikémiás-indexű, de magas energiatartalmú szénhidráttartalmú élelmiszer. Számtalan különféle étel készíthető belőle, sőt megfőzve hűtőben egy hétig is eláll, de akár le is fagyasztható. Mivel semleges ízű, így tökéletesen illeszkedik salátákba, pörköltökbe, reggelikbe, akár desszertekbe is. A nap bármely szakaszában gyorsan, egyszerűen és változatosan elkészíthető.

Quinoa és az omega zsírsavak: A Spanish Heart Foundation szerint a szervezetünk megfelelő működéshez napi 250mg omega-3 bevitele javasolt, ha meg akarjuk őrizni a jó szív- és érrendszeri egészséget, és minimalizálni szeretnénk a szívkoszorúér-betegség kialakulásának kockázatát. A quinoa olyan mag, amely több mint háromszor több omega-3-at (8,35g/100g) tartalmaz, mint a lazac (2,5g/100g). Érdemes azonban a kiegyensúlyozott táplálkozásra törekednünk, ezért építsük be a mindennapjainkba, legyen része étrendünknek, de ne használjuk minden étel helyettesítésére. Pontosan az ilyen telítettlen zsírokon alapulnak a hatékony diéták, amelyek célja a fogyás anélkül, hogy éhség érzetünk legyen.

Magas vitamin és ásványi anyag tartalom: 100 gramm quinoa 47 milligramm kalciumot tartalmaz, amely a felnőttek számára ajánlott napi érték 5%-a. A kalcium segít megelőzni a csontritkulás kialakulását, enyhíteni annak tüneteit, szerepet játszik a szívműködés és vérnyomás szabályozásában. A kalcium mellett számos más ásványi anyagot, fontos nyomelemet és vitamint is tartalmaz: Az ásványi anyagok közül kiemelkedik a vas, a kálium, a magnézium, a foszfor, a cink, a mangán, kis mennyiségben a réz és a lítium tartalma. Vitaminok közül a B, C, E vitamin, valamint tiamin, riboflavin és niacin.

Magas rosttartalom: Igaz, már számtalan bejegyzésünkben említettem, hogy a szervezetünk optimális működéséhez mennyire fontos a megfelelő mennyiségű rostanyag bevitele, de itt is muszáj megemlíteném, ezzel is tükrözve fontosságát és erejét.

A rostok segítik az emésztést, a bélfalak tisztítását, így a szervezet méregtelenítését. Segítik az immunrendszer optimális működését. Mint, ahogy már Hippokratész is megmondta „A táplálékod legyen az orvosságod, és az orvosságod a táplálékod legyen.” A megfelelő bélflóra egyensúlynak fenntartásához elengedhetetlen a „jó” baktériumok táplálása, amelyben a rostos ételek segítenek, így a quiona erre kiváló választás.

Magas antioxidáns tartalom: Nem mehetünk el amellett, hogy említést tegyünk a fiatalság megőrzéséről. A flavonoidok nagy szerepet játszanak az antioxidáns aktivitásában, melynek nagy hatása van a fiatalság megőrzésében. A quinoában főként két flavonoid található, a kvercetin és a kaempferol glikozid, amelyeknek öregedésgátló ereje van. A quinoa C-vitamin tartalmával kiegészülve fokozza a kollagén szintézist, a szövetek regenerációs képességét és ezáltal segíti bőrünk rugalmasságának megtartását, enyhíti a bőröregedés jeleit.

A fenti listában kiemeltünk néhányat a quinoa egészségre gyakorolt pozitív hatásai közül, habár sok-sok további pozitív előnyről lehetne még beszélni.

Tudj meg többet a quinoa elkészítéséröl és nézd meg receptünket. Ebben a receptben elárulunk egy titkot, és megmutatjuk hogyan tudsz igazán pörgős quinoát készíteni. Kattints ide: Quinoa köret elkészítése.

Quinoa köret

További jó böngészést kívánok!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük