A quinoa, (ejtsd: kinoa) egy álgabona, amely az árpához és a chia maghoz hasonlóan, köszönhetően a számtalan jótékony hatásának, újra divatossá vált. Magas tápértéke miatt az inkák aranyának is nevezték.
Mindamellett, hogy sokrétűen felhasználható, sokféleképpen kombinálható, hidegen és melegen egyaránt fogyasztható, nem elhanyagolható, hogy nem egy gabonáról beszélünk. Ami azért fontos, mert sajnos manapság sokan szenvednek valamilyen étel-intoleranciában, köztük glutén-érzékenységben, és számukra kihívás a változatos étrend összeállítása. Mivel a quinoa egy álgabona, vagyis rendszertanilag nem a gabonafélékhez, hanem a disznóparajfélék családjába tartozik, így nem tartalmaz glutént. Szóval nagyon jól illeszkedik egy gluténmentes étrendbe vagy diétába.
Egyike azon kevés növényi alapú élelmiszereknek, amelyek teljes értékű fehérjének számítanak. A quinoa, más néven rizsparéj, a legtöbb teljes kiőrlésű gabonákhoz hasonlóan, ásványi anyagokat, vitaminokat és rostokat tartalmaz, amely segít szabályozni az emésztő rendszert és hosszabb ideig jóllakottságot biztosít. A quinoa „szuperélelmiszer” hírnévre akkor tett szert, amikor a NASA javasolta, mint ideális táplálékot és az űrhajósainak alapélelmiszere lett.
A varázslatos quinoa előnyei
Nem véletlen, hogy már 5000 évvel ezelőtt is alapvető élelmiszer volt az andoki népeknél. A quinoa rendszeres fogyasztása (48g/naponta) csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, vagtagbélrák, mellrák és elhízás kialakulását. Mindemellett tucatnyi előnye van, amelyek közül most néhányat emelünk ki.
Quinoa az egészségre gyakorolt jótékony hatása
Magas fehérjetartalom
Vegánok, gluténérzékenyek, cukorbetegek is fogyaszthatják
Quinoa és az omega zsírsavak
Magas vitamin és ásványianyag tartalom
Magas rosttartalom
Magas antioxidáns tartalom