Bazsalikom hatása az egészségre

Amit a bazsalikomról jó tudni:

A bazsalikom, mint minden más magas illóolaj tartalommal rendelkező fűszernövényt, próbáljuk meg a főzés során csak a legutolsó fázisban az ételhez adni, vagy még jobb, ha csak a kész ételt ízesítjük vele. A hosszas főzés során az illóolajok elpárolognak, elveszítve annak aromáját valamint a növény jótékony hatásait is.

A szárított bazsalikomnak nincs olyan intenzív íze és aromája mint a frissnek.

A bazsalikom tartósítása, tárolása

Lehetőség szerint a friss bazsalikomot hűtőszekrényben tartsuk, akár egy megnedvesített papírtörlőn, letakarás nélkül, vagy vízbe állítva. A szárított bazsalikomot viszont a száraz, sötét helyen tároljuk, így tovább megtartja aromáját.

Igazából akkor a legjobb, amikor frissen tudjuk felhasználni. Ekkor kell előre gondoskodni arról, hogy télvíz idején is jó minőségű bazsalikomhoz tudjunk hozzájutni. Ehhez érdemes még nyár vége előtt, virágzáskor a fűszernövényt kiszárítani, ugyanis ekkor rendelkezik a legmagasabb illóolaj tartalommal. Vágjuk le frissen a hajtásokat, kössük kisebb csokorba és fellógatva szellős, árnyékos helyen szárítsuk ki. Figyeljünk rá, hogy száradjon ki teljesen, mert ha nem így teszünk, akkor előfordulhat, hogy az eltett szárított bazsalikom bepenészedik. Miután kiszáradt a bazsalikom, egyszerűen morzsoljuk egy edénybe, ami zárható és ami lehetőség szerint nem műanyag.

bazsalikom mint fuszernoveny 1

A másik lehetősége a tartósításának, ha lefagyasztjuk leveleit. Itt tudni kell, hogy sajnos fagyasztás során ez a fűszernövény sokat veszít textúrájából és intenzív ízhatásából. Fagyasztás esetén már érdemes előre felaprítani és úgy a fagyasztóba tenni. Hasznos praktika, ha jégkockatartóba helyezzük a felaprított bazsalikomot, felöntjük annyi vízzel, ami épphogy ellepi és így fagyasztjuk le. Így később, egyszerűbb az adagokat felhasználni.

A bazsalikom mint gyógynövény

Mindenek előtt itt megemlíteném, hogy véleményem szerint az egészségünkkel  kapcsolatban, mindig törekedjünk az egyensúly fenntartására. Ezzel arra szeretnék utalni, hogy ne vigyünk semmit se túlzásba, mert minden amiből túlzottan sokat viszünk be a szervezetbe, az egyensúlyi állapot felborulásához vezethet, ami a későbbiekben károkat okozhat szervezetünk számára. Így ez igaz lehet a bazsalikom esetében is.

A bazsalikom rengeteg jótékony hatással rendelkezik, de azért van benne olyan kémiai anyag, ami negatív hatást gyakorolhat a szervezetünkre. Fajtánként változó mennyiségben és minőségben tartalmazhatnak illóolajokat, hatóanyagokat.

bazsalikom egyensuly 1

 

Bazsalikom jótékony hatása

A már sokat emlegetett magas illóolaj tartalma, magas ásványianyag- és  vitamintartalma (A-, K-, C- vitamin) miatt, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, antivirális hatással bírnak. A gyógynövény továbbá flavonoidokat, cseranyagot is tartalmaz.

Nagyon jó ellenszere a reumás, ízületi, vagy különféle bélgyulladásoknak. Ha szeretnénk ezt a gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatást elérni, ehhez naponta 2-3 csészével el kell fogyasztani a teából. Ennek ellenére nem lesz gyors a hatás, de kitartással kb. egy hónapon belül már tartósan fogjuk érzékelni a különbséget.

A bazsalikom C- és A-vitamintartalma miatt is nagyon jó antioxidánsként funkciónal és támogatja a jó látás fenntartását. Külsőleg, bazsalikom főőzettel a szemeket megmosva, vagy vattapamacsot a főzettel átitatva borogatva, a fáradt szemekre is nagyon hatékony.

A bazsalikomtea fokozza a gyomornedvek termelődését, így ha azt étkezés előtt fogyasztjuk, akkor étvágyserkentőként hat, viszont ha étkezés után, akkor segít az emésztési folyamatokban. Cseranyagai enyhítik a haspuffadást, gyomorhurut és gyomorrontás esetén csökkentik a tüneteket. Savasodás esetén rágcsáljon néhány friss bazsalikomlevelet.

Használhatod fejfájásra is, ugyanis segíti a sejtek oxigénellátását és javítja a vérkeringést. Ebben az esetben bazsalikomtea ajánlott, vagy akár külsőleg, homlokra tett borogatásként is alkalmazható. Igazi fejfájáscsillapító mellékhatások nélkül.

Magas polifenol flavonoid tartalma segíti a máj méregtelenítő funkcióját. A flavonoidok lassítják a bőr öregedési folyamatait is.

Öblögetőszerként használva (langyos bazsalikom tea), vagy akár friss leveleket rágcsálva (ami még hatékonyabb), antibakteriális hatása miatt jó torokgyulladás enyhítésére, köhögés, fogfájás csillapítására, valamint fogínyvérzés és a kellemetlen szájszag enyhítésére. Nyugodtan használható légúti megbetegedések kezelésére. Nátha és influenza esetén is ajánlott.

A bazsalikom nyugtató és idegrendszererősítő hatással is rendelkezik, így jól alkalmazható alvászavarok és szorongás esetén. Rendelkezik egy stresszcsökkentő összetevővel, amely megakadályozza a kortizol nevű stresszhormon termelődését  és támogatja az endorfin (boldogság) hormon termelődését. Valószínűleg nem lesz azonnali eredmény, ennek a hatásnak az eléréséhez legalább egy héten keresztül rendszeresen, lefekvés előtt 1 csésze bazsalikomtea javasolt.

A gyógynövény csökkenti a magas vérnyomást és szabályozza a vércukorszintet.

Külsőleg alkalmazva rovarcsípések, bőrgyulladások esetén is megállja a helyét. Az érintett területre vigyen fel egy teáskanálból készített bazsalikomfőzetet és egy órán beül ismételje meg. A kiemelkedő antibakteriális hatása miatt a szépségipar számos bőrápoló termékében is megtalálható. Ezenkívül jó hatással van pattanásos bőrre és ekcémára. Ebben az esetben ajánlott belsőleg és külsőleg is egyaránt. Külsőleg alkalmazva mindig kihűlt állapotban vigyük fel az érintett felületre.

Másnaposságra is segítségünkre lehet egy jó bazsalikomtea. Egy csésze forrásban lévő vízhez adjunk 3 friss bazsalikomlevelet, vagy 1 evőkanál szárítottat. Tegyük félre és 20 percig áztassuk, majd szűrjük le. A hatás azonnal érezhető lesz. (Ezt még nem próbáltam 🙂 )

Bazsalikom tea recept: 1 csésze teához 2 teáskanálnyi friss, de ha nincs, akkor szárított bazsalikom ajánlott. Forrázzuk le a fűszert és hagyjuk állni 8-10 percet, majd távolítsuk el a kiáztatott bazsalikomot.

bazsalikom tea 1

 

A bazsalikom esetleges káros mellékhatásai

  1. A bazsalikom egyik fő összetevője az eugenol. Önmagában jótékony hatással bír, ami miatt annyira jó gyulladáscsökkentő, viszont nagy mennyiségben fogyasztva káros mellékhatások kialakulásához is vezethet.

  2. Aki vérhígítót szed, az óvatosan fogyassza a bazsalikomot és lehetőség szerint konzultáljon háziorvosával. A bazsalikom nagyobb mennyiségben és tartósan fogyasztva, vérhígító gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet.

  3. Képes nagyban lecsökkenteni a vércukorszintet, így akinek nagyon alacsony a vércukra, az figyeljen oda a bazsalikom mérsékelt fogyasztásra.

  4. A bazsalikom méh összehúzódást stimuláló hatóanyagot tartalmaz, így várandós és szoptatós kismamák csak fűszermennyiségben fogyasszák. Viszont pont ezért menstruáció előidézésére használható.

Ha szeretnél a bazsalikomról még többet megtudni, akkor csak kattints ide.

 

A cikkben leírt információk egyike sem irányul betegségek diagnosztizálására. Ha a fent említett bármely betegségben szenvedsz, kérjük konzultálj megfelelő szakemberrel.

1 Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük