Ismét közeleg a húsvét, így lassan el kell döntenünk, milyen húsvéti tojásokkal, dekorációkkal várjuk a locsolókat. Megközelítés kérdése, hogy a húsvéti ünnepeket ki hogyan éli meg. Érezhetjük úgy, hogy az egész húsvét egy macera, de tekinthetünk rá úgy is, mint egy igazi színes, vidám tavaszi ünnep, amely sok kreatív tevékenységet rejthet magában. A húsvéti tojásfejtés az egyik legjobb kreatív tevékenység, és ha vannak gyerekek a családban, akkor őket is bevonhatjuk a folyamatba.
Persze dönthetünk úgy is, hogy a boltban vásárolt húsvéti tojásokból lesz idén a húsvéti dekoráció, azokból is akad jócskán választék és szebbnél szebb darab, de a saját készítésű hímes tojás mindig több értékkel bír. Ha az utóbbit választod, és úgy döntesz, hogy te magad készíted el őket, akkor ez a cikk neked szól.
Az évek haladtával újabb és újabb húsvéti tojásfestési technikákkal találkoztunk. (Mindig van új a nap alatt 😊.) Ebben a blogban két különböző technikát mutatunk be. Egy hagyományosabb és egy modernebb módszert. Az egyik ilyen hagyományos módszerrel készült húsvéti tojást, berzselt tojásnak hívják. Ebben az esetben hagymahéjjal festik meg a tojást és a mintázatot különböző formájú sziromlevelekből, levelekből, kisvirágokból készítik el.
A másik modernebb változat a márványos tojás. Lehet kétszínű, de akár több színből is kihozhatjuk a csodaszép márványmintázatot. Ehhez mindenképp szükségünk lesz ételszínezékre.
Jó tanács: A berzselt tojásfestéshez érdemes a hagyományos színű tojást választani alapanyagnak, míg a márványmintás tojásokhoz a fehérszínűt. A másik dolog, hogy a tojásfestés előtt érdemes a munkafelületet egy nejlonnal letakarni, főleg, ha gyerekekkel közösen készíted el. Sajnos elkerülhetetlen egy-két kéretlen festékcsepp 🙈.
Hagyományos húsvéti tojás, berzselt tojásfestés:
Ez a hagyományos tojásfestési technika, természetes alapanyagok használatával készül. Szükség van természetesen tojásokra, hagymalevelekre a színezéshez és a mintához elképzeléseink szerint sziromlevélre, levélre, lóherére, bármilyen fűfélére, vagy rizsre.
Hozzávalók:
4-5 nagyobb vöröshagyma héja
5-6 nyers tojás (de lehet több is)
1-1,5 l víz
1 evőkanál só
harisnya
marék rizs
levelek, virágok
cérna és olló
A tojásokat festés előtt mosd meg alaposan mosogatószerrel. Egyrészt eltávolítja a szennyeződéseket, másrészt zsírtalanítja a felületet, így nem válik foltossá a festés során.
Berzselt tojás festése lépésről-lépésre:
Szükséged lesz egy salátás tálnyi (kb 2,5 literes) hagymahéjra. Ez lehet vöröshagyma vagy lilahagyma is. Ebben az esetben én vöröshagymát használtam. Minél több hagymahéjból készül a főzet, annál intenzívebb színt ad a tojásnak.
A hagymahéjat tedd egy lábasba és öntsd fel 1-1,5 l vízzel. A lábast lefedve tedd fel főni nagy lángon. Amikor forrásponthoz ért a főzet, vedd takarékra a lángot és lefedve forrald további 30 percig.
Fél óra elteltével zárd el a lángot és lefedve hagyd kihűlni a lábasban a festéket.
A kihűlt hagymalevet szűrd le.
Mialatt a főzőlé hűl, előkészíthetjük a harisnyából készített kis batyukat, amire a tojás mintázásához lesz szükségünk. Ehhez a harisnyából vágj egy darabot, és az egyik végét zárd le egy csomóval vagy cérnával. A harisnyából a tojás méretére kis zacskókat készítünk. Minden egyes zacskóba egy tojást és a rátapasztott díszítőelemet tesszük majd.
A nyers tojást merítsd egy pohár vízbe, majd forgasd meg egy tálka száraz rizsben. A vizes tojásra könnyen ragadnak a rizsszemek. Ezt követően tedd az egyik végén már lezárt harisnyába a rizses tojást, majd zárd le a másik végét is egy cérnával.
Fogj egy másik tojást és merítsd a pohár vízbe, majd válaszd a neked tetsző levelet vagy virágot. Óvatosan tapaszd a nedves tojásra és helyezd az egyik végén már elzárt harisnyába. Ha szeretnéd a másik oldalát is díszíteni a tojásnak, úgy helyezz rá másik levelet is, és zárd le a harisnya másik végét is. A feldíszített nyers tojásokat tedd fel főni a kihűlt/hideg hagymalében. Ügyelj arra, hogy a tojásokat elfedje a főzet. Amennyiben szükséges, önts hozzá egy kis vizet, ameddig a tojásokat teljesen ellepi.
A főzőléhez adj egy evőkanál sót, és közepes lángon forrald fel. A forrástól számítva főzd 10-15 percig a tojásokat.
A megfőtt tojásokat hideg vízzel/vízben hűtsd le.
Szedd ki a főtt tojásokat a harisnyából és tisztítsd meg a rizsszemektől és a virágoktól.
Egy papírtörlő és étolaj segítségével töröld fényesre a tojásokat.
Márványos tojás festés:
Az előző példától eltérően, itt főtt tojásokat használunk a festéshez alapul. A márványerezetek úgy alakulnak majd ki, hogy először megfestjük a tojásokat az ételszinezékes vízben, majd másik olajos színezékben rövid ideig megmártva alakulnak ki a minták. Akkor lássuk is a trükköt 😉:
Hozzávalók:
főtt tojás
ételfesték
forró víz
1 evőkanál ecet, színenként
1 evőkanál olaj, színenként
poharak
kanalak
papírtörlő
Márványos tojásfestés lépésről-lépésre:
Szükséged lesz színenként egy-egy pohár forró vízre és ételfestékre.
Egy pohár forróvízbe tegyél egy kevés ételfestéket és keverd össze. Keverj a pohár festékes vízhez egy evőkanál ecetet. Ezt követően a tojásokat 1-5 percig hagyd a festékes vízben. Amikor elérte a kívánt színhatást, szedd ki a tojásokat a vízből és hagyd száradni egy tojástartóban.
Készíts elő újabb poharakat forró vízzel és ételfestékkel, majd adj hozzá egy evőkanál étolajat. Ez a szín adja majd a mintát a márványos tojáson. Az előzőleg használt ecetes festék vizéhez is adhatsz utólag olajat, ezáltal a korábbi alapszíneket a márványozásnál újra felhasználhatod.
A festett tojásokat mártsd egy neked tetsző festékbe, óvatosan megkeverve, hogy az olaj rátapadjon a felületére. Amikor elérte a neked tetsző hatást, emeld ki a festékből és hagyd száradni. Fontos, hogy nem szabad sokáig az olajos vízben hagyni, mert elveszítheti a színt és mintázatot.
A megszáradt tojásokat egy olajos papírtörlővel töröld fényesre.